Славословие великое

Хор: Слава в вышних Богу, /и на земли мир, /в человецех благоволение. /Хвалим Тя, благословим Тя, /кланяем Ти ся, славословим Тя, благодарим Тя, /великия ради славы Твоея./Господи Царю Небесный, Боже Отче Вседержителю, /Господи, Сыне Единородный, Иисусе Христе, и Святый Душе./Господи Боже, Агнче Божий, Сыне Отечь, /вземляй грех мира, помилуй нас;/вземляй грехи мира, приими молитву нашу;/седяй одесную Отца, помилуй нас./Яко Ты еси един Свят, /Ты еси един Господь, Иисус Христос, в славу Богу Отца, аминь.
На всяк день благословлю Тя, и восхвалю Имя Твое во веки, и в век века.
Сподоби, Господи, в день сей без греха сохранитися нам./Благословен еси, Господи, Боже отец наших, /и хвально и прославлено Имя Твое во веки, аминь.
Буди, Господи, милость Твоя на нас, якоже уповахом на Тя.
Благословен еси, Господи, научи мя оправданием Твоим. (Трижды)
Господи, прибежище был еси нам в род и род./Аз рех: Господи, помилуй мя, исцели душу мою, яко согреших Тебе.
Господи, к Тебе прибегох, научи мя творити волю Твою, яко Ты еси Бог мой:/яко у Тебе источник живота, /во свете Твоем узрим свет./Пробави милость Твою ведущим Тя.
Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас. (Трижды)
Слава, и ныне. Святый Безсмертный, помилуй нас.
Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас.

Тропари воскресные по славословии великом

Если глас 1, 2, 5, 7:
Днесь спасение миру бысть, /поем Воскресшему из гроба, /и Начальнику жизни жизни нашея:/разрушив бо смертию смерть, /победу даде нам и велию милость.
Если глас 2, 4, 6, 8:
Воскрес из гроба и узы растерзал еси ада, /разрушил еси осуждение смерти, Господи, /вся от сетей врага избавивый;/явивый же себе апостолом Твоим, /послал еси я на проповедь, /и теми мир Твой подал еси вселенней, /Едине Многомилостиве.

Ектения сугубая

Помилуй нас, Боже, по велицей милости Твоей, молим Ти ся, услыши и помилуй.
Хор: Господи помилуй. (Трижды, на каждое прошение.)
Еще молимся о Великом Господине и Отце нашем Святейшем Патриархе Алексии, и о Господине нашем Преосвященнейшем митрополите (или: архиепископе, или: епископе) (имярек), и всей во Христе братии нашей.
Еще молимся о Богохранимей стране нашей, властех и воинстве ея, да тихое и безмолвное житие поживем во всяком благочестии и чистоте.
Еще молимся о блаженных и приснопамятных создателех святаго храма сего (если в монастыре: святыя обители сея), и о всех преждепочивших отцех и братиях, зде лежащих и повсюду, православных.
Еще молимся о милости, жизни, мире, здравии, спасении, посещении, прощении и оставлении грехов рабов Божиих, братии святаго храма сего (если в монастыре: святыя обители сея).
Еще молимся о плодоносящих и добродеющих во святем и всечестнем храме сем, труждающихся, поющих и предстоящих людех, ожидающих от Тебе великия и богатыя милости.
Иерей: Яко Милостив и Человеколюбец Бог еси, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков.
Хор: Аминь.

Ектения просительная

Диакон: Исполним утреннюю молитву нашу Господеви.
Хор: Господи помилуй.
Заступи, спаси, помилуй и сохрани нас, Боже, Твоею благодатию.
Дне всего совершенна, свята, мирна и безгрешна у Господа просим.
Хор: Подай, Господи. (На каждое прошение.)
Ангела мирна, верна наставника, хранителя душ и телес наших, у Господа просим.
Прощения и оставления грехов и прегрешений наших у Господа просим.
Добрых и полезных душам нашим и мира мирови у Господа просим.
Прочее время живота нашего в мире и покаянии скончати у Господа просим.
Христианския кончины живота нашего, безболезнены, непостыдны, мирны и добраго ответа на Страшнем Судищи Христове просим.
Пресвятую, Пречистую, Преблагословенную, Славную Владычицу нашу Богородицу и Приснодеву Марию, со всеми святыми помянувше, сами себе, и друг друга, и весь живот наш Христу Богу предадим.
Хор: Тебе, Господи.
Иерей: Яко Благ и Человеколюбец Бог еси, и Тебе славу возсылаем, Оцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков.
Хор: Аминь. Иерей: Мир всем. Хор: И духови твоему.
Диакон: Главы наша Господеви приклоним.
Хор: Тебе, Господи.
Иерей: Яко Бог милости и щедрот и человеколюбия еси, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну иСвятому Духу, ныне и присно и во веки веков.
Хор: Аминь. Иерей: Мир всем. Хор: И духови твоему.
Диакон: Главы наша Господеви приклоним.
Хор: Тебе, Господи.
Иерей произносит молитву тихо: Господи Святый, в вышних живый и на смиренныя призираяй, и всевидящим оком Твоим призираяй на всю тварь;Тебе приклонихом выю сердца и телесе, и молимся Тебе, простри руку Твою невидимую от святаго жилища Твоего и благослови вся ны: и аще что согрешихом, волею или неволею, яко благ и Человеколюбец Бог прости, даруя нам мирная и премирная благая Твоя.
Твое бо есть, еже миловати и спасати ны, Боже наш, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков.
Хор: Аминь. Диакон: Премудрость. Хор: Благослови.
Иерей: Сый благословен Христос Бог наш, всегда, ныне и присно и во веки веков.
Хор: Аминь. Утверди, Боже, святую православную веру, православных христиан во век века.
Иерей: Пресвятая Богородице, спаси нас.
Хор: Честнейшую Херувим и Славнейшую без сравнения Серафим, без истления Бога Слова рождшую, сущую Богородицу, Тя величаем.
Иерей: Слава Тебе, Христе Боже, Упование наше, слава Тебе.
Хор: Слава, и ныне. Господи, помилуй. (Трижды) Благослови.
Иерей произносит отпуст, в воскресенье:
Воскресый из мертвых, Христос Истинный Бог наш, молитвами Пречистыя Своея Матери, святых славных и всехвальных апостол(и поминается святой, во имя которого освящен храм, и святой, память которого пришлась на этот день), святых и праведных Богоотец Иоакима и Анны и всех святых, помилует и спасет нас, яко Благ и Человеколюбец.